Výroba katapultu.

Výroba makety středověké zbraně k dobývání hradů nebyla jednoduchá.
Při hodině informatiky jsme si na internetu vyhledaly různé druhy středověkých katapultů a jejich obrázky.
Zjistili jsme, že by pro nás bylo nejlepší vyrobit torzní katapult, tzv.balistu.
Proto jsme si našli plánek a šli jsme do dílny rozměřovat materiál a rozdělovat práci.
Každý dostal určitý díl a začal rýsovat a řezat. Poté jsme čepovali a slepovali díly dohromady.
Po konstrukci jsme vyrobili otvory na provazy, které vymršťují střelu. Střelou bývá pevný předmět, například kámen.
Nakonec jsme vše natřeli a nalakovali a katapult se blížil do finále.katapult0900006
Po první zkoušce jsme obdivovali, jak náš katapult střílí daleko.
Vzdálenost dostřelu je 10 až 12 metrů.
Výroba katapultu nám trvala asi 15 hodin. Mezi výrobci byla i jedna dívka.: „Mým úkolem při práci na katapultu bylo vyrobit dorazový polštář. K tomu jsem potřebovala kůži, dřevo, hřebíky a zbytky látek.
Dřevo upravíme do odpovídající velikosti a obrousíme. Kůži nastříháme a hřebíky přibijeme ke dřevu. Musíme si dát pozor, aby jsme nechali jednu stranu volnou na vycpání látkami.
Poté můžeme i poslední stranu uzavřít.“

Prezentace katapultu.

Vlastní prezentaci balisty jsme provedli až poté, co jsme si několikrát vyzkoušeli jak vše bude fungovat a rozdělili jsme si role obsluhy katapultu.
Z internetu jsme získali obrazový a textový materiál o všech druzích a použití katapultů, které jsme ještě trochu upravili. Na prezentaci se přišla podívat celá škola včetně pedagogů.

Žáci 8. ročníku